Merhabalar uzun zamandır makale yazamıyordum. İşler güçler yoğun olunca, zaman bulamadım. Bir de uzun zamandır beklettiğim, ufak bir operasyon geçirdim. Yeni yeni toparlanma dönemine girdim.

Neyse gelelim konumuza! Portre fotoğrafı nedir? Genellikle insanların bel üstünden çekilen fotoğraflarına portre nedir. Ama ben buna, tam boy fotoğrafı da dahil ediyorum. Portre fotoğrafları diğer fotoğrafçılık dallarından, biraz daha önemli ve kritik bir fotoğrafçılık dalıdır. Nedeni ise karşınızda canlı bir model var ve onu ön plana çıkaracak şekilde fotoğrafını çekmeniz gerekiyor.

Her şeyden evvel şunu bilelim, iyi fotoğraf iyi ekipmanla çekilir? Kısmen evet, kısmen hayır. İyi ekipman değil, aslında yeterli ekipman olmalı elinizde. Çünkü “iyi” kavramının ucu bucağı yok 🙂 portre fotoğraflarıYeterli bilginiz, yeterli ekipmanınız varsa, biraz da photoshop bilgisine sahipseniz; o fotoğrafı mutlaka ortalamanın üstünde sonuçlandırırsınız. Photoshop, fotoğrafçılığın yarısı aslında. Photoshopla ufak tefek hatalarımızı düzeltip, daha temiz fotoğraflar elde edebiliyoruz.

Ama fotoğraf çekerken dikkat etmediğimiz, ya da atladığımız bazı konular var. Şimdi onlardan bahsedelim biraz;

1- Işığı her zaman arkanıza alın. Güneş ışığının keskin olduğu saatlerde çekim yapmayın. Sert gelen ışık, modelde gölgeler ve kontrastlar oluşturacaktır. Güneşin doğduğu ve battığı saatler olan, “Altın Saatler” fotoğraf çekmek için daha doğru bir zamandır. UNUTMAYIN FOTOĞRAFÇI IŞIĞI KONTROL EDEBİLEN İNSANA DENİR!

2- Kötü fondan ve arka plandaki gereksiz nesnelerden uzak durun. Fotoğrafı çekmeden önce, kadrajın tamamına bakın. İnsanlar çektiğiniz fotoğrafa baktığında, sadece modele odaklanmalı! Kalabalık arka fon, her zaman dikkat dağıtır!

3- Modelin her zaman, yakın gözünü netleyin. İnsanlar ilk olarak fotoğrafta, gözlere bakacaklardır. Gözler net değilse, o fotoğraf çöp olur. Unutmayın iletişim gözlerden başlar. Makinanın netlik noktasını bir gözün üstüne getirip, önce fotoğraf netleyin. Daha sonra sahneyi kurgulayıp, deklanşöre tam basın ve fotoğrafı öyle çekin. Tabi bu sırada siz ve model ileri, geri oynamamalısınız, yoksa netlik bozulur.

4- Fotoğrafta kadraj çok önemlidir. Asla dar açılarla çalışmayın. Dar açılarda ayrıntıları kaçırabilir insan. Asimetrik veya 1/3 kuralına uyarak çalışın. Bir önceki sahneyi tekrarlamayın. Fotoğrafı çekmeden önce, sesli olarak geri sayım yapın.

5- Modele çok yakınlaşırsanız, modeliniz bir anda tedirgin olup, panikleyebilir. Modeliniz tecrübesizse, ellerini koyacak yer bulamaz genelde. Bu durumda ellerine ortamdan bir nesne verin. portre fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenlerMutlaka aksesuarlara, ellere ve saçlara müdahale edin! Yardımcı olmak bizim görevimiz, hiç işe yaramadığını görmedim 🙂

6- Çekeceğiniz sahneyi, mutlaka ortamdaki herkese anlatın. Böylece ışıkçılar, model ve yanınızdakiler, nasıl duracaklarına daha iyi karar verirler. Çektiğiniz fotoğrafı özellikle modele gösterin. Bu modele özgüven verir ve rahatlatır. Eğer kafanızdaki kare çıkmamışsa, tekrar çekmekten korkmayın. Vaktimiz var, hafıza kartımızda yer çok!

7- Saçları ve eklem yerlerini, mecbur kalmadıkça asla kesmeyin. Eğer kesmeniz gerekiyorsa, omuzdan itibaren kesin. Aksi halde, fotoğraf portreden çok uzaklaşır. Kesim sırasında simetrik olmak lazım. Yoksa karşı taraf, fotoğrafı kötü çektiğinizi düşünür.

8- İdeal portre aralığı, genellikle 50-200 mm aralığıdır. Lenslerin en keskin olduğu diyafram değerleri ise, f/8-f/14 aralığıdır. Enstantene olarak 1/125 -1/200 değerlerinin altına çok düşmemek gerek. Eğer perde süresi uzarsa, fotoğraf bulanıklaşmaya başlar. Portrede keskinlik önemli bir detaydır. Bu nedenle portre ve moda fotoğrafları çekilirken, modeli kadraja ortalarlar. Çünkü lenslerin orta kısımları, kenar kısımlarından biraz daha nettir. Portre lensi için en iyi seçimler, genellikle prime yani sabit odaklı lenslerdir. Mesela 50 mm f/1.8 veya 85 mm f/1.4 portre için, en iyi lenslerdir. Diğer seçenek olarak ise, 24-70 mm veya 70-200 mm ile de, arka planı çok flu yaparak, güzel portre fotoğrafları çekebiliriz.

9- Her zaman Raw+Jpg kayıt yapın. Raw format, jpg formata göre 5 kat daha kalitelidir. Raw formatın ne kadar büyük bir nimet olduğunu, fotoğrafı photoshopa attığımızda anlıyoruz. Raw format ham olduğu için, parlaklık, netlik ve renk ayarlarını fotoğrafı bozmadan yapabiliyoruz. Bakın bu önemli bir konu!

10- Eğer varsa yedek bataryanız ve hafıza kartınız, mutlaka çantada olsun. Çekime başlamadan önce, kartınızı sıfırlamayı unutmayın. Mümkünse yanınızda giyeceklerin bile yedeği olsun 🙂 Arada bir dinlenin, molalar verin ve rahat olun. Ayrıca yanınızda su, abur cubur gibi, yiyecek içecek getirin. Hayat kurtarır, tecrübe konuşuyor. Unutmayın patron sizsiniz!

Maalesef bunlar senelerin vermiş olduğu, nacizane tavsiyeler ve tecrübeler. Bu anlattıklarımı bir anda alışkanlık haline getirmek, kolay değil biliyorum. Ama zamanla eğitiyorsunuz kendinizi. Fotoğrafçılık kuralcılık değil, yorumculuk meselesidir arkadaşlar. Daha iyi yorumlayan, daha çok yol alır. Evet anlatacaklarım bu kadar. Çektiğim fotoğrafları, instagram adresimden takip edebilirsiniz. Yeni makalelerde görüşmek üzere…