Günlük hayatımızda maalesef akıllı telefonlarımızı tam kapasite ile, şarj ve deşarj edemiyoruz. Çünkü uygulamalar ve sosyal ağlar için telefonumuzu devamlı elimize almak gerekiyor 🙂 Hal böyle olunca zamanla telefonumuzun batarya performansı, zamanla düşmeye başlıyor. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Bataryanın performansını düzeltecek bir işlem var. Buna “batarya kalibrasyonu” deniliyor. Ben bunu uzun zaman önce HTC markasının yöneticisinden duymuştum. Kullandığım her telefona 3-4 ayda bir uyguluyorum. Şimdibu yöntemin tam doğrusunu size de anlatacağım;

cPs9l9

1- Öncelikle telefondaki şarjı tamamen bitirin.

2- Sim kartı, hafıza kartı ve bataryayı çıkarıp, 5 dakika bekleyin.

3- Sonra tekrar bütün çıkardıklarınızı geri takın.

4- Şimdi telefonu “kendi orjinal şarj aletiyle”, %100 olana kadar şarj edin. Tam kapasite şarj ettikten sonra, telefonu çıkarmayın ve 2 saat kadar daha şarj edin. Tabi bu şarj işleminde telefon mutlaka kapalı olmalı.

5- Yaklaşık 8 saat kadar bekledikten sonra, şarj kablosunu çıkarın ve 2 dakika kadar bekleyin.

6- Eğer telefon şarj olmaya devam ederse, yeşil ışık yanana kadar şarj edin ve üzerine 5 dakika kadar daha şarj edin. Yani bataryanın tamamını doldurun.

7- Eğer şarjı dolu gözükürse, taktığınızda yeşil yanarsa 2 saat kadar daha şarj edin.

8- Kullandığınız telefonun recovery menüsüne girin ve “battery stats wipe” yapın. (Her telefonun menüsü farklı olduğundan, tek tek bu işlemi bilemeyeceğim).

9- Telefonu şimdi yeniden başlatın.

10- Eğer şarj durumu yeşil yanarsa bataryayı çıkarın, 2 dakika arası bekletin. Sonra tekrar “battery stats wipe” yapın. Sonra tekrar açtığınızda, %100 dolana kadar şarj edin. Sonra cihaz kapalıykende %100 dolana kadar şarj et (yeşil ışık yanana kadar).

11- Telefonu yeniden başlatın.

12- Şimdi kalibrasyonu kontrol etmek için, bataryanın durumunu ölçen bir program indirin. Eğer voltaj değeri 4150-4200 arası gibi bir değer çıkarsa, işlem “başarılı olmuş” demektir. Eğer değer 4200 civarında ise, bu en iyi şekilde “kalibre olmuş” demektir. Eğer 4150 Mv’ nin altında ise, “işlem başarısız” demektir.

Evet batarya kalibrasyon işlemi bu şekilde, ben bu işlemi 1 ay kadar önce yaptım ve baya iyi bir değer gördüm. Tabi bunda telefonumu düzenli şarj etmemim etkisi büyük. Genelde bu yöntem, büyük oranda başarılı sonuçlar veriyor. Ama ben nadir de olsa, ters teptiğini de gördüm. Yani %1-5 gibi bir oranda, işlem başarısız olabilir. Bir de şunu hatırlatayım, bu işlemi devamlı yapmayın. Gerçekten bataryanızda sorun olduğunu düşünüyorsanız yapın. Sonraki makalelerde görüşmek üzere..